Pacjentki z zespołem policystycznych jajników mają zwiększone ryzyko chorób i zaburzeń psychicznych

 


Zespół policystycznych jajników to częste schorzenie kobiet w wieku rozrodczym
Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest najczęstszą endokrynopatią występującą w okresie rozrodczym. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 5-8% kobiet w tym wieku. Do rozpoznania PCOS konieczne jest spełnienie dwóch z trzech cech:
· hiperandrogenizm,
· zaburzenia owulacji
· jajniki policystyczne w badaniu ultrasonograficznym.

Zwiększone ryzyko chorób psychicznych
Opublikowany w Psychiatrii Polskiej pod koniec 2019 roku artykuł poglądowy Rodriguez-Paris D. i wsp. przedstawia analizę piśmiennictwa dotyczącego zaburzeń psychicznych u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Autorzy wykazali, że kobiety z PCOS 4 razy częściej zapadają na depresję, a prawie 2 razy częściej na chorobę afektywną dwubiegunową. 7 razy częściej występują u nich zaburzenia lękowe, ponad dwukrotnie bardziej narażone są również na wystąpienie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badania pokazują również, że kobiety z zespołem policystycznych jajników o 82% częściej chorują na schizofrenię. Inne zaburzenia, które powiązano ze zwiększoną częstością występowania u kobiet z PCOS to: zaburzenia odżywiania, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, zażywanie narkotyków czy zachowania autoagresywne.

Jaka jest tego przyczyna?
Nie jest to do końca jasne. Jako potencjalne źródło problemu wymienia się niekorzystne działanie męskich hormonów płciowych i wynikającą z tego maskulinizację mózgu i zachowań. Przyczynami zaburzeń depresyjnych i lękowych mogą być natomiast same objawy somatyczne hiperandrogenizmu, takie jak trądzik, łysienie typu męskiego czy obniżenie barwy głosu.

Wnioski
W przypadku leczenia pacjentek z PCOS konieczne jest multidyscyplinarne podejście. Lekarze ginekologii i położnictwa powinni zwracać uwagę nie tylko na zgłaszane przez pacjentkę dolegliwości somatyczne, ale również te dotyczące zdrowia psychicznego, a w razie potrzeby zalecić konsultację psychologiczną bądź psychiatryczną.


Źródło:
Rodriguez-Paris D, Remlinger-Molenda A, Kurzawa R, et al. Psychiatric disorders in women with polycystic ovary syndrome. Występowanie zaburzeń psychicznych u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Psychiatr Pol. 2019;53(4):955-966. doi:10.12740/PP/OnlineFirst/93105